W całym naszym życiu nie raz doświadczamy bólu mięśni, kręgosłupa czy stawów. Pojawiają się one niespodziewanie, często z powodu przeciążenia, nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń lub nawet złego ułożenia w czasie snu. Wpływ na okresowe bóle ma także styl życia i spędzanie wielu godzin przed ekranem komputera. Zazwyczaj problem rozwiązują tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne, więc szybko o tym zapominamy. Tymczasem nieprawidłowe leczenie bólu może doprowadzić do stanów przewlekłych, zwyrodnień i ostrych zapaleń. Kiedy potrzebna jest konsultacja ortopedyczna? Jak przebiega?

Ortopeda – czym się zajmuje?

Mówi się, że znaleźć dobrego ortopedę nie jest łatwo. Na co dzień nie myśli się o wizycie u ortopedy, gdyż wydaje się to niepotrzebne i kojarzy ze szkolnymi zajęciami korekcyjnymi, które często bywały zwykłą fikcją. W Polsce bardzo duża część społeczeństwa po 50 roku życia cierpi na rozmaite schorzenia kręgosłupa, choroby stawów czy osteoporozę. Wiele przypadków kończy się na operacyjnym stole, często też chory nie odzyskuje dawnej sprawności. Dlatego o konsultacji ortopedycznej warto pomyśleć, zanim sprawy przybiorą niepomyślny obrót. Specjalista ortopedii to lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób stawów, mięśni, kości i więzadeł. Do schorzeń zalicza się zarówno urazy, czyli złamania i zwichnięcia, jak i stany przewlekłe, czyli zwyrodnienia, a także wady postawy.

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Pierwsza konsultacja ortopedyczna ma charakter wywiadu lekarskiego. To bardzo ważne w postawieniu prawidłowej diagnozy – im więcej informacji uda się zdobyć lekarzowi, tym lepiej będzie potrafił pomóc. Przyczyn bólu kręgosłupa czy stawów jest całe mnóstwo, dlatego można się spodziewać pytań o rodzaj aktualnego problemu (od kiedy występuje, jaką okolicę ciała obejmuje, czy nasila się lub osłabia w jakiejś porze dnia, jakie leczenie zostało zastosowane do tej pory), o inne choroby oraz o przyjmowane stale lub czasowo leki (to bardzo ważne, żeby szczerze odpowiedzieć na to pytanie – osoby chorujące przewlekłe mają większe ryzyko występowania różnych schorzeń, czasem może być to nawet efekt uboczny przyjmowania jakiegoś leku!), o przebyte operacje, urazy, wypadki (istotne, by lekarz mógł zobaczyć tło) czy choroby występujące w rodzinie. Niestety, w przypadku chorób kręgosłupa powodem mogą być czynniki genetyczne, to znaczy podatność na jakieś urazy. Po zebraniu wystarczającego wywiadu lekarz wykona badanie ortopedyczne, to znaczy, dokładnie obejrzy miejsce zmienione chorobowo. Tak naprawdę lekarz zaczyna obserwację pacjenta w chwili, gdy ten wchodzi do gabinetu i uważnie przygląda się jego postawie, temu, w jaki sposób się porusza i siada. Badanie ortopedyczne polega także na ustaleniu położenia kończyn, przy czym lekarz może poprosić o wykonanie określonych czynności, m.in. przysiadów czy skłonów. Badana jest także siła mięśniowa danego pacjenta, a polega to na wykonywaniu ustalonych ruchów, którym lekarz próbuje przeciwdziałać. Po tak obszernym badaniu ortopeda ma pełniejszy obraz swojego pacjenta, a żeby go maksymalnie poszerzyć, może zlecić dodatkowe badania.

Badania zlecane przez ortopedę

Najczęściej zlecanym badaniem przez lekarza ortopedę jest badanie RTG części ciała objętej bólem. Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu można konkretnie określić obszar objęty stanem zapalnym. Często zleca się także np. tomografię lub rezonans magnetyczny. Najbardziej czułym badaniem jest właśnie rezonans magnetyczny, który wykrywa różne patologie w danej części ciała i np. przepukliny. Wszystko jednak zależy od stanu chorego i nie zawsze takie badania są konieczne. Po diagnozie ortopeda ustala terapię, która często polega na rehabilitacji i poddawaniu się różnym zabiegom wspomagającym leczenie, np. krioterapii lub falom uderzeniowym.