Dzieci są również dotknięte zmianą stylu życia na bardziej siedzący, która następuje w związku z postępem cywilizacyjnym. Alarmujące statystyki pokazują, że ponad 80% dzieci ma zdiagnozowane przez specjalistów problemy z postawą ciała. Płaskostopie to powszechne schorzenie, które dotyka blisko 30% młodych Polaków. Jest to poważny problem, ponieważ nieleczone może mieć długotrwałe skutki i negatywnie wpływać na przyszłą jakość życia dziecka. Rodzice mogą zapobiec płaskostopiu jedynie poprzez poznanie etapów rozwoju dziecka.

Dzieci z płaskostopiem

Ważne jest, aby pamiętać, że każde dziecko urodziło się z fizjologicznym płaskostopiem. Jest to norma u dzieci w wieku od 3 do 4 lat.

Płaskostopie u dziecka często związane jest ze słabymi mięśniami i wiotkimi więzadłami stopy. Wraz ze wzrostem dziecka mięśnie stóp wzmacniają się, gdyż zaczynają tworzyć łuki. Pięta, głowa pierwszej i piątej kości śródstopia to trzy punkty, które dotykają podłoża, gdy prawidłowo uformowana stopa jest w pełni ukształtowana. Między tymi punktami przebiegają łuki stopy: przyśrodkowy podłużny, boczny podłużny i przedni poprzeczny. Płaskostopie poprzeczne występuje najczęściej u dzieci. Wiąże się z obniżeniem łuku podłużnego przyśrodkowego (wewnętrzna część stopy), a także z koślawością pięt.

Płaskostopie i przyczyny

Uważa się, że płaskostopie u dziecka jest spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem stopy. Kiedy siła mięśni stóp jest zmniejszona, to powoduje niższy łuk i prowadzi do płaskostopia. Co powoduje zmniejszenie siły mięśniowej stóp? Przyczynę płaskostopia możemy rozpoznać już w okresie niemowlęcym, kiedy stopy dziecka narażone są na nieprawidłowe pozycje z powodu ciasnych lub przylegających śpiworów. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej wagi dziecka. Jeśli dziecko ma nadwagę, gdy stawia pierwsze kroki, może to spowodować deformacje i przeciążenie łuków. Zbyt wczesne uczenie dziecka chodzenia może spowodować uraz mięśni stóp, gdyż nie są one gotowe do udźwignięcia ciężaru. Płaskostopie u dziecka jest często spowodowane nieodpowiednim doborem obuwia.

Ćwiczenia na płaskostopie

Zabawa jest dobrym wyborem dla młodszych dzieci. Dzięki temu mogą one być zaangażowane w proces rehabilitacji. Można wykonywać ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci takie jak podnoszenie zabawek i chusteczek stopami, czy rysowanie stopami. Wszystkie te czynności są wykorzystywane. Dzieci z płaskostopiem powinny być również zachęcane do chodzenia po miękkiej, gładkiej powierzchni, takiej jak piasek, trawa lub dywan. Pozwoli to na delikatną pracę mięśni stóp. Wkładki do butów na płaskostopie są czasami zalecane, aby wspierać łuk stopy i zapobiegać powstawaniu koślawości pięty. Wkładki nie służą do korygowania płaskostopia. Podpierają one jedynie stopę, a nie wzmacniają mięśni. Wkładki mogą czasem przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ mięśnie rozleniwiają się, pogłębiając płaskostopie. Wkładki stosuje się jedynie jako środek wspomagający. Przede wszystkim powinny być kupowane tylko po konsultacji z ortopedą, fizjoterapeutą lub innym wykwalifikowanym specjalistą.