W życiu każdego sportowca przychodzi trudny moment zmierzenia się z problemem kontuzji lub poważniejszego urazu. Choć osoby uprawiające sport na ogół bardzo dobrze znają swoje organizmy to trudno całkowicie zabezpieczyć się przed zdarzeniami losowymi, które mają miejsce podczas treningów lub zawodów. Ryzyko to da się zmniejszyć poprzez systematyczne zabiegi profilaktyczne w klinice ortopedycznej, a w wypadku wystąpienia kontuzji specjalistycznie dobraną rehabilitację. Jak leczyć urazy sportowe?

Na jakie zabiegi warto zwrócić uwagę przy rehabilitacji startowej?

Czynne uprawianie różnorodnych dyscyplin sportowych wiąże się ze sporym obciążeniem organizmu. Na urazy narażeni są nie tylko profesjonaliści, którzy poddają swoje ciała ekstremalnemu wysiłkowi, ale także amatorzy, trenujący mniej lub bardziej regularnie. Choć nadrzędnym celem takiej aktywności jest poprawa swojego zdrowia, to aby osiągnąć odpowiednie i trwałe rezultaty należy regularnie dbać odpowiednią regenerację swoich mięśni i stawów oraz monitorować ich stan. Często uzyskanie znaczącego wyniku wiąże się z przekroczeniem kolejnych granic wytrzymałości, czego efektem są naderwane ścięgna lub mięśnie. Kto szczególnie powinien o to zadbać? Okazuje się, że w niemal każdej dyscyplinie wiążącej się z intensywnym wysiłkiem może zaistnieć problem przetrenowania. Uprawiając, np. sporty biegowe powinno się zwrócić uwagę na stan swoich stawów w kolanach i w kostce, a także ścięgien oraz mięśni nóg. Mogą one być w różnej kondycji, która zależy od wielu czynników takich jak: pokonywane dystanse, dostosowanie obuwia do potrzeb sportowca lub rodzaju nawierzchni i wysiłku wkładanego w proces treningowy. Każda ze struktur składających się na układ mięśniowo-szkieletowy wymaga indywidualnej analizy w celu opracowania najlepszego dla danej osoby planu działania.

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji sportowej

Regularne branie udziału w zawodach na najwyższym poziomie nie musi wiązać się z nieustannym zmaganiem się z uciążliwym bólem. Wielu niekorzystnych dla zdrowia zawodnika sytuacji można uniknąć, stosując zabiegi profilaktycznie dostosowane do jego potrzeb. Konieczna jest wcześniej dogłębna diagnoza w oparciu o wywiad i badanie aktualnego stanu danej osoby. Powinno się korzystać z takich klinik, które oferują pacjentom wykonanie wszystkich badań w czasie jednej wizyty, co oszczędza czas i przygotować kompleksowy plan działania. Dobrym sposobem na regenerację będą, np. różnego rodzaju masaże, fizjoterapia i terapia manualna. Poprawi to regenerację mięśniową i pozwoli szybciej wrócić do najwyższej dyspozycji. W czasie zawodów, a także bezpośrednio przed nimi skutecznym wsparciem będzie kinezyterapia z zastosowaniem specjalnych taśm, które odpowiednio spinają osłabione i przeciążone mięśnie oraz stymulują krążącą w nich krew. Pozwala to przyspieszyć proces ich regeneracji. Charakterystyczne tejpy, o których mowa, są często widoczne u wielu sportowców, którzy występują na najwyższym poziomie. Sposobem na uniknięcie poważniejszej kontuzji jest też wyrobienie nowych zdrowszych nawyków, co nazywane jest reedukacją wzorców ruchowych w ramach terapii manualnej. Przykładowo odpowiednia technika biegowa jest najlepszym zabezpieczeniem przed pogłębieniem dysfunkcji mięśniowych.

Jakie zabiegi stosować po urazach sportowych

W przypadku wystąpienia poważniejszych urazów, takich jak skręcenia, zwichnięcia stawów czy nawet złamania kończyn konieczne jest zastosowanie najlepszych możliwych metod leczenia. Zaliczają się do nich bezinwazyjne zabiegi rehabilitacyjne i terapeutyczne takie jak elektroterapia, fale uderzeniowe i akustyczne, magneto i krioterapia. Możliwe jest również zastosowanie u pacjenta materiału autogennego.