W dzisiejszych realiach zarówno zawodowego, jak i amatorskiego sportu, aby osiągnąć liczące się rezultaty, trzeba przekraczać kolejne granice wytrzymałości swojego ciała. Coraz większe obciążenia, jakie zawodnicy sobie narzucają na treningach i podczas zawodów powodują zwiększone ryzyko kontuzji lub poważniejszych, długotrwałych problemów zdrowotnych. Gdy do nich dojdzie, pojawia się problem doboru odpowiedniego sposobu leczenia i dostosowania odpowiedniej terapii do swojej aktualnej kondycji. Musi być ona najlepiej dopasowana do specyfiki uprawianego sportu, jego intensywności oraz trybu życia pacjenta. Jakie zabiegi warto wybrać, aby ulżyć swoim mięśniom i stawom oraz przywrócić je do pełnej sprawności? Przyjrzyjmy się kilku popularnym zabiegom oferowanych w klinikach ortopedycznych.

Igłoterapia, kiedy ją zastosować?

Częstym pytaniem, zwłaszcza wśród sportowców amatorów, którzy nie posiadają własnego zaplecza sponsorskiego i regularnego kontaktu z fizjoterapeutami, jest to jak pomóc sobie, gdy zauważy się pierwsze oznaki zmęczenia wywołanego zbyt dużą intensywnością treningów lub turniejów sportowych. Łatwo zauważyć wówczas spadek własnych możliwości ruchowych i kondycyjnych w stosunku do normalnego stanu. Dobrym sposobem na stopniowe poradzenie sobie z opisywanym stanem poprzez igłoterapię suchą. Czasem można również spotkać się z inną nazwą tego zabiegu, którą jest suche igłowanie. Stosuje się je w miejscach, w których wyczuwalne są tak zwane mięśniowo powięziowe punkty spustowe. Są to różnej wielkości guzki i zgrubienia powoduje ból promieniujący w inne rejony ciała ból. Z ich powodu brzuśce mięśni doświadczają nadmiernego napięcia. W wyniku odpowiedniego nakłuwania wspomnianych guzków mięśnie doświadczają rozluźnienia i regenerują się. Informacje o pozytywnych właściwościach nakłuwania mięśni igłami pojawiały się mniej więcej od połowy XX wieku. Od tamtej pory następuje szybki rozwój tej metody leczniczej, dzięki czemu jest ona coraz bardziej skuteczna. Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu mogą być różnego rodzaju bóle w obszarze układu mięśniowo szkieletowego. Może być to, np. ból barku, ból różnych odcinków kręgosłupa, napięcie mięśni głowy, a także popularne schorzenia takie jak: łokieć tenisisty, kolano biegacza. Dodatkowo igłowanie może być skuteczne w leczeniu i pobudzaniu różnorodnych blizn pourazowych.

Kiedy nie można zastosować igłoterapii

Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie opisywanego zabiegu. Igłowanie podobnie jak inne zabiegi fizjoterapeutyczne wymaga odpowiedniego stanu naskórka oraz mięśni, w których ma być zastosowane. Przeciwwskazane jest ono u pacjentów, u których występują w danym momencie stany zapalne mięśni, którym towarzyszy podwyższona temperatura lub gorączka. Nie powinno się także stosować jej na krwiakach pourazowych lub u osób posiadających problem dotyczący słabej krzepliwości krwi. Nie wolno również nakłuwać skóry podrażnionej lub takiej, na której występuje reakcja alergiczna. Zabieg nie może być wykonywany u ciężarnych kobiet i małych dzieci. Jeśli rodzic starszego dziecka i ono samo się zgodzi, można w wyjątkowej sytuacji go zastosować.

Na czym polega igłoterapia?

Jeśli jesteśmy zainteresowani zabiegiem igłoterapii suchej, bardzo ważną kwestią jest wybór dobrze wykwalifikowanego fizjoterapeuty lub lekarza. Powinniśmy znaleźć odpowiedniego dla nas specjalistę, np. w renomowanej klinice ortopedycznej posiadającej doświadczenie w pracy z przedstawicielami wielu dyscyplin sportowych. Będzie od tego zależeć fachowość zabiegu. Dobry specjalista potrafi sprawnie zlokalizować miejsca występowania punktów spustowych i przeprowadzić ich nakłucia możliwie bezboleśnie. Stosuje się sterylne, jednorazowe, akupunkturowe, cieniutkie igły, które są wbijane w zdezynfekowane miejsca, dzięki czemu ryzyko zakażenia jest niemal zerowe.