CRP jest jednym z wielu podstawowych wskaźników służących do wykrywania stanów zapalnych w organizmie. Białko C Reaktywne (CRP), które znajduje się we krwi, może być oznaką stanu zapalnego w naszym organizmie.

Co to jest CRP?

Warto odpowiedzieć na pytanie "Czym jest badanie CRP?" i kiedy się je wykonuje. Do wykonania badania CRP wykorzystuje się krew. CRP (inaczej białko C-reaktywne lub białko ostrej fazy) jest produkowane w komórkach wątroby i tkanek tłuszczowych. Następnie jest wydzielane do krwi. Podwyższona norma CRP u dorosłego może jednak wystąpić w pewnych warunkach fizjologicznych. Nie jest to oznaka, że mamy do czynienia z infekcją. Jednym z przykładów jest ciąża. Lekarz powie Ci, że są trzy powody, dla których należy oznaczyć poziom CRP w surowicy. Są to: podejrzenie stanu zapalnego, potrzeba oceny skuteczności leczenia chorób zapalnych oraz potrzeba oceny Twojego ryzyka sercowo-naczyniowego. Uważa się, że poziom białka CRP, które jest elementem zwalczającym infekcje w organizmie, jest we krwi wysoki. Sugeruje to, że organizm może próbować walczyć z infekcją. Zauważając, że poziom białka CRP normy może wzrosnąć nawet 1000 razy na godzinę podczas infekcji, marker ten jest doskonałym sposobem na określenie stanu organizmu.

Jakie informacje daje CRP?

Badanie CRP może dostarczyć cennych informacji, które pozwolą lekarzowi na rozpoznanie nieprawidłowości i postawienie właściwej diagnozy. Poziom CRP w surowicy i osoczu wzrasta w różnego rodzaju infekcjach (bakteryjnych wirusowych grzybiczych i pasożytniczych), a także w chorobach zapalnych takich jak stwardnienie rozsiane czy toczeń układowy. Podwyższona norma CRP można wykryć w większości nowotworów, chorobach serca i infekcjach po zabiegach operacyjnych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wiele z tych schorzeń nie jest od razu oczywistych lub trudno je zauważyć we wczesnym stadium.

Istnieją dwa rodzaje testów CRP dostępnych do diagnozy. Dla testów przekraczających 10 mg/l (tj. Istnieje wiele zakresów oznaczeń. Test hsCRP jest zalecany, jeśli chce się dokładnie zmierzyć poziom CRP w niskich stężeniach. Test ten jest niezwykle czuły. Test ten pozwala wykryć nawet niewielkie wahania stężenia CRP we krwi. Stosuje się go do wykrywania podejrzeń chorób układu krążenia, takich jak udar mózgu, zawał serca czy choroba wieńcowa. Dzieje się tak dlatego, że CRP może być produkowane również w naczyniach tętniczych. Odpowiedzialny jest za to proces miażdżycowy, w wyniku którego dochodzi do zwiększonej produkcji CRP w naczyniach tętniczych. Może być zatem wykorzystywane w okresie pozapalnym do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów bez niepokojących objawów.

Interpretacja wyników CRP

Wielu pacjentów zastanawia się, jak interpretować wyniki CRP i określić, czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Chociaż istnieją konkretne wytyczne dotyczące normy CRP u dorosłych we krwi, należy pamiętać, że na ten poziom może wpływać wiele czynników, w tym wiek, płeć, pora roku, aktywność fizyczna, przebyte urazy i choroby, a także przebyte choroby. Czynniki te muszą być brane pod uwagę podczas analizy wyników białka C-reaktywnego we krwi, a także innych informacji o pacjencie.