Według badań, na dolegliwości związane z bólem kręgosłupa skarży się nawet do 90% społeczeństwa. Współczesny styl życia nie sprzyja zdrowemu kręgosłupowi, zwłaszcza że często popadamy w skrajności – albo wykonujemy pracę fizyczną ponad siły, albo spędzamy zgarbieni przed komputerem po 8 godzin w pracy i jeszcze więcej poza pracą. Bóle krzyża mogą dokuczać w każdym wieku, a czynniki je wywołujące są tak rozległe, że nie sposób wszystkie wyeliminować. Na szczęście na pomoc obolałym kręgosłupom przychodzi współczesna medycyna, która oferuje szereg różnorodnych metod wspomagających leczenie kręgosłupa, zanim zostanie zastosowane ostateczne rozwiązanie – operacja. Jakie są skuteczne zabiegi w walce o zdrowy kręgosłup?

Pierwszy krok w walce o zdrowy kręgosłup - dobrze postawiona diagnoza

Bóle kręgosłupa bardzo łatwo jest zaniedbać, łykając leki przeciwbólowe i lecząc się na własną rękę. W pierwszych latach po wystąpieniu dolegliwości mijają one szybciej i można nad nimi zapanować, przez co szybko się o nich zapomina. Niewiele osób jest świadomych, że nieleczone bóle kręgosłupa z dużym prawdopodobieństwem przejdą w stan ostry lub przewlekły, a zmiany dysplastyczne w obrębie krążków międzykręgowych będą niemożliwe do zaleczenia farmakologicznego. Dlatego w miarę możliwości należy zgłosić się do lekarza ortopedy, który zleci dodatkowe badania, by trafnie postawić diagnozę. Są to m.in. RTG (rentgen poszczególnych odcinków kręgosłupa), tomografia komputerowa MRI (rezonans magnetyczny). Dzięki takim badaniom ortopeda jest w stanie ustalić, jak rozległy jest stan zapalny i w jaki sposób podjąć leczenie zachowawcze.

Zadbaj o kręgosłup. Fala uderzeniowa – jak działa?

Fala uderzeniowa to jedna z nowszych metod wspomagających rehabilitację kręgosłupa – wcześniej miała zastosowanie m.in. w rozbijaniu kamieni nerkowych. Często z dobroczynnych właściwości fali uderzeniowej korzystali sportowcy, by szybciej zregenerować mięśnie i stawy. Dzisiaj zabiegi z wykorzystaniem tej metody są rozpowszechnione, a efekty są zaskakujące. Jak działa fala uderzeniowa? Zostaje ona wytworzona pod ciśnieniem w specjalnym urządzeniu, następnie jest aplikowana pacjentowi za pomocą głowicy w miejsca wymagające leczenia za pomocą impulsów. Dzięki temu w precyzyjny sposób można uderzać w ogniska zapalne, nie niszcząc tkanek i mięśni, które je otaczają. To niewątpliwie ogromny plus dla tego typu metody fizykoterapii. Fale uderzeniowe wpływają pozytywnie na pracę całego organizmu – poprawiają krążenie, przyspieszają metabolizm oraz regenerację komórkową. Lekarze chętnie przepisują pacjentom serie zabiegów za pomocą fali uderzeniowej – przynoszą one ulgę. Nawet jeśli nie uda się zapobiec dzięki nim operacji, to na pewno znacznie odłoży się ją w czasie, co dla wielu chorych wpływa na komfort psychiczny.

TR Therapy - terapia kręgosłupa

TR Therapy to skrót od terapii radiowej ukierunkowanej. Poddawanie się zabiegom za pomocą TR Therapy polega na przegrzewaniu tkanek, zmuszając je tym samym do regeneracji. Wskazaniem do wykonania takiego zabiegu są m.in. miejscowe przykurcze mięśniowe, schorzenia ścięgien i mięśni czy dolegliwości ze strony kręgosłupa na różnych odcinkach, w tym na odcinku szyjnym lub lędźwiowym. Do wykonywania TR Therapy wykorzystuje się niewielkie urządzenie, które wytwarza fale radiowe. Urządzenie przykłada się do konkretnych miejsc na ciele, a cały zabieg przypomina masaż leczniczy. Energia płynąca z fal radiowych zdecydowanie ułatwia pracę mięśni – rozluźnia je i odpręża. Udowodniono także działanie redukowania bolesnych obrzęków oraz regeneracji tkanek. Innymi słowy, regularne zabiegi za pomocą TR Therapy przynoszą ulgę w bólu. Jeden zabieg trwa między 30-45 minutami, a koszt waha się w przedziale od 150 do 250 złotych.