Bóle kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jaką zgłaszają pacjenci. Szacuje się, że nawet 90% społeczeństwa w trakcie swojego życia doświadczy tego nieprzyjemnego schorzenia, które pojawia się niespodziewanie i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Szczególnie bolesne są schorzenia w odcinku lędźwiowym i szyjnym, które znacząco pogarszają jakość życia. Zaniedbanie lub bagatelizacja stanu zapalnego może prowadzić do nieodwracalnych zmian, które kończą się na stole operacyjnym. Jak leczyć bóle kręgosłupa? Ile trwa ból przy rwie kulszowej, dyskopatii czy przepuklinie?

Rodzaje bólu

Najogólniej można powiedzieć, że czas leczenia kręgosłupa i występujące przy tym bóle zależą w dużej mierze od progu bólu każdego człowieka. Niektórzy pacjenci nie mogą normalnie funkcjonować bez zażywania środków przeciwbólowych, inni uczą się żyć w takim dyskomforcie. Rodzajów bólu jest kilka. Najczęściej spotykamy się z bólem ostrym, który występuje nagle przy schylaniu pleców – wówczas pacjent nie może się wyprostować. Ból ostry związany jest przede wszystkim z urazami krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem), stąd często mówi się o „wypadnięciu dysku”. W rzeczywistości ból postaje przez rozległy stan zapalny toczący się w chrząstce międzykręgowej. Ostry ból należy do bardzo nieprzyjemnych doświadczeń, jednak mija stosunkowo szybko. Przy zażywaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych mija zwykle po kilku dniach. Warto pamiętać o tym, by nie leżeć zbyt długo w jednej pozycji, ponieważ nadmierny odpoczynek pogarsza zapalenie. Niestety, jeśli „wypadnięcie dysku” przydarzy się nam raz, możemy się spodziewać nawrotu. Już po pierwszym ataku warto zgłosić się do kliniki ortopedycznej i zrobić podstawowe badania, np. RTG, by zobaczyć, co dzieje się w odcinku lędźwiowym. Drugim rodzajem bólu jest ból przewlekły, który może trwać nawet przez wiele lat! Ostry ból zwykle towarzyszy rwie kulszowej.

Przewlekły ból kręgosłupa

Przewlekły ból kręgosłupa diagnozuje się w wypadku, kiedy dolegliwości nie ustępują przez co najmniej 3 miesiące, pomimo stosowania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Wówczas warto znaleźć przyczynę schorzenia – często jest to wynik wieloletniej pracy fizycznej, dźwigania ciężarów, nadmiernej aktywności fizycznej czy nieprawidłowej postawie podczas pracy przy komputerze. Im dłużej dokuczają nam bóle kręgosłupa, tym trudniej je wyleczyć, dlatego z wizytą u ortopedy nie warto zwlekać. Co więcej, poziom bólu często nie odpowiada skali rzeczywistego stanu zapalnego – aby to ocenić, najlepiej zrobić badanie MRI, czyli rezonansu magnetycznego, który z dużą czułością wychwytuje wszelkie zmiany wokół tkanek, przepukliny i dyskopatie. Po diagnozie zwykle zaczyna się leczenie zachowawcze, które polega na dobraniu odpowiednich metod rehabilitacyjnych i fizykoterapię. Proces leczenia może trwać przez wiele miesięcy, a czasem nawet największe starania nie uchronią nas od operacji.

Ból kręgosłupa – jak sobie pomóc?

Po pierwsze, nie wolno takiego bólu lekceważyć i udać się na konsultację z ortopedą. Po drugie, skontaktować się z fizjoterapeutą i rozpocząć ćwiczenia wspomagające pracę mięśni kręgosłupa. Często występuje przekonanie, że jeśli boli nas kręgosłup i nie możemy się wyprostować, trzeba jak najwięcej wypoczywać – jest to błędne myślenie. Przy dolegliwościach związanych z kręgosłupem najskuteczniejszym lekarstwem jest kontrolowana aktywność! Warto też rozejrzeć się za dobrą kliniką ortopedyczną i wybrać się na serię zabiegów wspomagających leczenie zachowawcze, np. przy użyciu fali uderzeniowej, laserów czy fal radiowych (z wykorzystaniem urządzenia do TR Therapy). Dzięki temu szybko odczuwa się poprawę jakości życia.