Częstym problemem wśród sportowców, którzy doświadczyli poważniejszego urazu, jest wybór odpowiedniej dla nich metody rehabilitacji. Poza specjalistycznymi, jednorazowymi zabiegami lub operacjami niezbędnym elementem procesu powrotu do pełnej sprawności są regularne ćwiczenia dostosowane do aktualnego stanu zdrowia. Skuteczna może okazać się w tym kontekście, np. popularna kinezyterapia. Warto poznać jej zalety i dowiedzieć się kiedy jest ona najbardziej wskazana. Czym jest kinezyterapia?

Czym jest kinezyterapia?

Opisywana metoda znana była już tysiące lat temu jako ważny czynnik przywracający i podnoszący sprawność organizmu ludzkiego na wielu płaszczyznach. Nazwa pochodzi od słowa “kinesis” oznaczającego ruch. Głównym założeniem kinezyterapii jest więc leczenie poprzez ruch. Należy ona do głównych dziedzin fizjoterapii oraz terapii manualnej. Bywa również określana gimnastyką leczniczą. Terapia nastawiona jest tu głównie na układ mięśniowo szkieletowy, a dodatkowo również na inne układy wchodzące w skład naszego ciała, np. układ oddechowy, nerwowy i naczyniowy. Można więc ją stosować nie tylko na etapie aktywnej rehabilitacji, ale również, gdy sportowcowi zależy na poprawie swoich aktualnych wyników wydolnościowych lub na zwiększeniu zakresu ruchu danej partii mięśni. Istnieje wiele wewnętrznych metod klasyfikacji ćwiczeń w ramach kinezyterapii. Podstawowy podział to ćwiczenia ogólne i miejscowe. Ćwiczenia ogólne dotyczą sprawności całego organizmu i generalnej poprawy stanu zdrowia osoby ćwiczącej. Natomiast ćwiczenia miejscowe są bardziej specjalistyczne i nastawione na leczenie zmienionych chorobowo miejsc w konkretnych mięśniach lub innych strukturach. W ich skład wchodzą także ćwiczenia bierne wykonywane przy pomocy specjalisty, rehabilitanta oraz ćwiczenia czynne realizowane samodzielnie. Można oczywiście łączyć ze sobą wspomniane rodzaje ćwiczeń. Warto też zastanowić się nad zabiegami przeprowadzanymi w ramach kinezyterapii, które można wykonywać, np. w wodzie.

Wskazania do stosowania kinezyterapii

Istnieje wiele możliwości wykorzystania kinezyterapii w różnych dyscyplinach sportowych oraz jako metodę leczniczą i rehabilitacyjną. W związku z tym, że dotyczy ona głównie układu ruchu, powinna być stosowana u pacjentów, u których rozpoznano różnorodne wady postawy. Pomoże w przypadku problemów z kręgosłupem, które często występują, np. po dłuższej przerwie w uprawianiu dyscyplin, które bardzo obciążają ten obszar ciała. Korzystnie wpłynie na powrót do sprawności po operacji, złamaniu kończyny lub w przypadku amputacji części ciała. Regularne stosowanie tej metody poprawia stan układu krążenia, co w przypadku sportowców może poprawić wydolność i kondycję przydatną zwłaszcza, w sportach biegowych. Dzięki temu, że kinezyterapia zawiera w sobie ćwiczenia oddechowe i uczy prawidłowego sposobu oddychania, zawodnicy doceniają jej korzystny wpływ na zwiększenie objętości płuc. Leczenie ruchem zwiększa także pamięć ruchową i poprawia stan układu nerwowego, przez co może przyspieszyć reagowanie na bodźce, co przydaje się w niemal każdej dyscyplinie.

 

 

 

 

 

O czym pamiętać przed rozpoczęciem ćwiczeń?

 

 


Bardzo ważne jest, aby proces rehabilitacji opisywaną metodą powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście w sprawdzonej klinice. Od kompetencji fizjoterapeuty, z którym podejmuje się współpracę zależy bardzo wiele szczegółów. To on zdecyduje jakie ćwiczenia będą najlepsze i możliwe do zrealizowania dla danego sportowca. Powierzenie terapii osobom z małym doświadczeniem może bardzo ograniczyć zarówno podejmowane aktywności, jak i wydłużyć czas niezbędny do osiągnięcia zakładanych celów. I najważniejsze - zacząć od małych kroków.