Czasami staw kolanowy może być w tak złym stanie, że trzeba go zastąpić sztucznym, który zastępuje naturalne tkanki. Operacja ta jest powszechna i zwykle wykonywana u osób powyżej 65 roku życia i z chorobą zwyrodnieniową stawów. Chociaż powrót do zdrowia po wymianie stawu kolanowego może zająć trochę czasu, lekarze zgadzają się, że jest to niezbędne dla powrotu pacjenta do zdrowia.

Wiele osób żałuje niedogodności, które spowodowała wymiana stawu kolanowego. Rehabilitacja po endoprotezie kolana może zmniejszyć wiele rodzajów dyskomfortu, takich jak ból lub ograniczona mobilność.

Jak długo trwa powrót do zdrowia po operacji wymiany stawu kolanowego?

Lekarze mówią, że pełna rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego  może trwać do dwóch lat. W przypadku niektórych osób może to trwać długo, czasem nawet całe życie. Inni będą musieli od razu wykonywać wiele intensywnych ćwiczeń, a następnie kontynuować je w domu. Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku i zdolności do ćwiczeń.

Ćwiczenia po wymianie stawu kolanowego

Warto zaznaczyć, że ćwiczenia po endoprotezie kolana mogą być przez niektóre osoby wykonywane w domu, pod warunkiem że skonsultuje się to z lekarzem i fizjoterapeutą.

Chociaż wymiana stawu kolanowego może być bolesna, niektóre ćwiczenia po endoprotezie stawu kolanowego można wykonać tego samego dnia, co operacja. Chociaż operacja może trwać tylko pół godziny, rana nie powinna być zbyt poważna, aby uniemożliwić Ci wykonywanie poniższych ćwiczeń.

- Zginanie i prostowanie kolan w pozycji siedzącej. Jest to istotna część, rehabilitacji po endoprotezie kolana. Musimy ustabilizować całość, wzmocnić więzadła i sprawić, by staw był ruchomy. Jest to proste ćwiczenie.

- Ruchy okrężne stopy, w tym prostowanie i zginanie. Rehabilitacja po wymianie stawu kolanowego nie oznacza ćwiczeń w leczonej okolicy. Ważne jest, aby wspomóc nogę w odzyskaniu ruchomości.

- Zginanie kolana do punktu bez bólu z pozycji stojącej. Jest to dodatkowe ćwiczenie, które jest częścią treningu po endoprotezie stawu kolanowego. Rehabilitacja polega na wypracowaniu nowych nawyków chodzenia, które są stabilne i wolne od niestabilności. Dlatego warto, abyś przekonał się, że jest to coś, co możesz zrobić.

Masaż po wymianie stawu kolanowego

Ćwiczenia po endoprotezie stawu kolanowego to coś więcej niż tylko zginanie kończyn. To także rozluźnianie napiętych mięśni za pomocą masaży. Masaż jest popularnym zabiegiem. Powinno się go wykonywać po wymianie stawu kolanowego.

Specjalista wykona masaż tkanek głębokich, który pomoże zmniejszyć ból i przyspieszy powrót do sprawności. Zapobiega on możliwości wystąpienia przykurczów w kolanach po endoprotezie.

Należy pamiętać, że nieprzyjemne odczucia po zabiegu endoprotezoplastyki kolana mogą być leczone tylko przez specjalistę. Należy szukać specjalisty, który może zaprojektować indywidualny program rehabilitacji po endoprotezie kolana. Powinien on zawierać również informacje o możliwościach wysiłkowych pacjenta, ogólnym stanie zdrowia oraz liczbie spotkań w tygodniu. Ból po wymianie stawu kolanowego można uczynić bardziej znośnym poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń.