Łokieć tenisisty lub zapalenie nadkłykcia bocznego, używając bardziej technicznego terminu, jest bolesną kontuzją spowodowaną przeciążeniem tej części. Stan ten może być spowodowany grą w tenisa lub sportami rakietowymi, stąd nazwa. Jak rozpoznać, jakie są objawy i jak można je leczyć?

Co to jest łokieć tenisisty?

Ważne jest, aby poznać anatomię stawu łokciowego, aby lepiej zrozumieć przyczynę tego schorzenia. Staw łokciowy składa się z trzech kości, kości ramiennej oraz dwóch kości przedramienia - kości promieniowej i łokciowej. Nadkłykcie znajdują się w dolnej części (po stronie bocznej) kości ramiennej. Są to miejsca przyczepu wielu mięśni przedramienia. Kostny guzek znajdujący się po bocznej (zewnętrznej) stronie stawu łokciowego nazywany jest nadkłykciem bocznym. Mięśnie, więzadła i ścięgna stanowią jedną całość, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawu łokciowego. Mięśnie i ścięgna przedramienia są odpowiedzialne za rozciąganie palców i nadgarstka. Mięśnie przedramienia rozciągają palce i nadgarstek, podczas gdy ścięgna przedramienia, zwane również prostownikami lub zginaczami przedramienia, łączą mięśnie z kośćmi. Mięśnie i ścięgna ulegają zapaleniu w wyniku ciągłego powtarzania tych samych ruchów, co może powodować ból łokci i trudności w poruszaniu palcami i dłonią. Mięsień ociera się o guzki kości, gdy łokieć zgina się lub prostuje. Mięsień może z czasem ulec zużyciu.

Łokieć tenisisty - objawy 

Objawy choroby mogą rozwijać się powoli, przez wiele lat. Zwykle zaczyna się od łagodnego bólu w łokciu, który stopniowo nasila się w ciągu tygodni lub miesięcy. Choroba nie jest spowodowana urazem łokcia. Łokieć tenisisty charakteryzuje się bólem, pieczeniem i słabym chwytem. Może również powodować ból łokcia w nocy. Objawy są zwykle nasilane przez czynności wymagające użycia przedramienia, takie jak przekręcanie klucza, trzymanie rakiety tenisowej lub uścisk dłoni. Choroba zwykle dotyka ręki dominującej lub ręki, której używamy najczęściej. W przypadku osób praworęcznych jest to prawa ręka. W przypadku osób leworęcznych jest to lewa ręka. W niektórych przypadkach stan zapalny może rozwinąć się w obu kończynach.

Łokieć tenisisty - leczenie 

U około 80-95% pacjentów leczenie niechirurgiczne kończy się sukcesem. Odpoczynek ramienia jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Przez kilka dni należy zaprzestać wszelkich czynności obciążających ten obszar ciała (sport lub praca zawodowa). Paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen i naproksen, są przepisywane w celu zmniejszenia obrzęku i bólu. W tym okresie zaleca się noszenie ortezy na łokciu. Można również wypróbować techniki taśmowe.

Nieinwazyjne metody leczenia obejmują fizjoterapię, która obejmuje specjalne ćwiczenia na łokieć teninisty, które wzmacniają mięśnie przedramienia. Ważne są również inne techniki, takie jak ultradźwięki, masaż lodem lub stymulacja mięśni. Podczas terapii falami uderzeniowymi do łokcia wysyłane są fale dźwiękowe. Te fale dźwiękowe powodują mikrourazy w ciele, które promują jego naturalne procesy gojenia. Niektóre źródła wskazują, że terapia falami uderzeniowymi może być skuteczna, mimo że wielu lekarzy uważa ją za eksperymentalną.

Zastrzyki sterydowe są stosowane w przypadku bardziej zaawansowanych chorób. Steroidy przeciwzapalne, takie jak kortyzon, są bardzo skuteczne. Aby złagodzić objawy, lekarz może wstrzyknąć steryd wokół bolesnego obszaru nadkłykcia bocznego. Leczenie biologiczne Osocze bogatopłytkowe (PRP) poprawia środowisko biologiczne tkanki. Procedura polega na odwirowaniu niewielkiej ilości krwi pobranej z ramienia w celu oddzielenia płytek krwi. Wysokie stężenie czynnika wzrostu w płytkach krwi można wykorzystać do wstrzyknięcia roztworu w dotknięty obszar.