Złożony staw skokowy jest częścią sieci kostno-stawowej człowieka. Nie dziwi zatem fakt, że w stawie skokowym może dojść do urazów. Są one najczęstszą przyczyną wizyty u lekarza ortopedy. Jakie są struktury stawów skokowych i na jakie rodzaje urazów stawu skokowego jest on najbardziej podatny?

Staw skokowy, gdzie jest?

Staw skokowy łączy kości kończyny dolnej (piszczel, strzałka) z kośćmi stopy (poprzez kość skokową). Składa się ze stawu skokowego dolnego (staw skokowy) oraz stawu skokowego goleniowego, czyli górnego.

Górny odcinek stawu skokowego składa się z końców i kości strzałkowej piszczeli, kości skokowej oraz charakterystycznej główki, która znajduje się na zewnętrznej stronie pięty. Torebka stawowa, czyli mocna błona, która pokrywa kości od zewnątrz, wydziela płyn, który ułatwia ślizganie się stawów. Konstrukcję wzmacniają cztery rodzaje mocnych więzadeł: przyśrodkowe lub trójgraniaste, przednie trzonu kości skokowej, tylne trzonu kości skokowej oraz piętowe.

Jaka jest budowa stawu skokowego? Staw skokowy dolny można podzielić na dwie części: staw skokowy przedni (lub skokowo-piętowy) i staw skokowy tylny (lub skokowo-piętowy). Wypukłe powierzchnie stawowe kości skokowej, kości łódeczkowatej i kości piętowej tworzą staw skokowy przedni. Jest on wzmacniany przez trzy więzadła: skokowo-piętowe, łydkowo-udowe. Natomiast tylny staw skokowy tworzą: tylna powierzchnia kości piętowej oraz tylna powierzchnia kości piętowej. Wzmacniają go cztery więzadła: więzadło skokowo-piętowe tylne, więzadło skokowo-piętowe przednie oraz więzadło skokowo-piętowe przyśrodkowe.

Zwichnięcie stawu skokowego

Zwichnięcie stawu skokowego odnosi się do nieprawidłowego przemieszczenia kości i innych powierzchni w stawie skokowym. Zwichnięcie może również spowodować uszkodzenie torebki stawowej lub więzadeł. Jest to bardziej poważne, ponieważ zwichnięte kości nie zawsze wracają.

Ważne jest, aby szybko nastawić zwichnięte elementy. Zaniechanie tego może doprowadzić do zmian patologicznych, które utrudnią nastawienie i mogą powodować problemy w przyszłości.

Złamanie stawu skokowego

Najczęstszym złamaniem w obrębie stawu skokowego jest złamanie kości podudzia. Łączy ona kolano i staw skokowy za pomocą kości strzałkowej. Może dojść do złamania jednej kostki, najczęściej bocznej.

Zamknięte złamania mogą powodować ból w stawie skokowym, obrzęk, ograniczenie ruchomości i dyskomfort. W przypadku złamania konieczna będzie interwencja chirurga. Złoży on kość lub unieruchomi ją za pomocą opatrunku gipsowego, śrub lub płytki. W przypadku złamań z przemieszczeniem konieczna jest operacja, która polega ona na otwarciu stawu.