Artroskopia kolana może być wykonywana w celu diagnozowania i leczenia różnych schorzeń kolana, w tym zwyrodnienia stawu lub innych chorób. Jak w przypadku każdego zabiegu, jest to ingerencja w ciało. Aby przywrócić funkcję kolana, po artroskopii kolana wymagana jest rehabilitacja.

Jak wygląda artroskopia kolana?

Procedura diagnostyczna artroskopii pomaga ocenić struktury w obrębie stawu kolanowego. Pozwala to na wybór leczenia lub natychmiastowe przeprowadzenie operacji w celu zwalczania schorzenia. Zabieg wykonywany jest w sedacji regionalnej, co oznacza znieczulenie poniżej talii. Dzieci są znieczulane w znieczuleniu ogólnym.

Podczas zabiegu zostaną wykonane małe nacięcia w celu wprowadzenia artroskopu, rurki drenażowej do odsysania krwi oraz rurki doprowadzającej chlorek sodu do monitorowania stawu. Po obejrzeniu artroskopu i dokonaniu wszelkich niezbędnych napraw, wszystkie nacięcia zostaną zszyte przy użyciu pojedynczych szwów. Procedura ta wymaga dwudniowego pobytu w szpitalu.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Zabieg artroskopii kolana nie wiąże się z wysokim poziomem inwazyjności. Pacjent nie musi być hospitalizowany i może natychmiast wrócić do domu. Powikłania są rzadkie. Aby kolano szybko się zagoiło, po zabiegu należy o nie odpowiednio dbać. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Po zabiegu kolano powinno być tak wygodne, jak to tylko możliwe. Do poruszania się po artroskopii używamy kul. Szwy mogą się rozerwać, jeśli obciążymy kolano. Rehabilitacja kolana może rozpocząć się już po 12-24 godzinach od zabiegu. Ćwiczenia powinien prowadzić fizjoterapeuta.

Czas trwania rehabilitacji po artroskopii kolana może wynosić od 15 dni do trzech miesięcy. Zależy to od każdego pacjenta. Ćwiczenia powinny być wykonywane z fizjoterapeutą co najmniej dwa razy w tygodniu. Można je wykonywać nawet częściej. W rehabilitacji stawu kolanowego kluczowe jest jak najszybsze rozpoczęcie ćwiczeń. Ćwiczenia z fizjoterapeutą są niezbędne, ponieważ pierwsze cztery tygodnie po operacji są kluczowe dla odzyskania prawidłowej funkcji stawu. Staw kolanowy można odbudować z pomocą fizjoterapeuty.

Ćwiczenia wykonywane są najpierw na mięśnie czworogłowe i łydki. Rehabilitacja po artroskopii kolana odbywa się w pozycji leżącej na plecach z uniesionymi nogami. Ważne jest, aby wzmocnić mięśnie, które amortyzują i wspierają staw kolanowy. Pozwoli to kolanu z czasem powrócić do pierwotnego kształtu.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie ćwiczenia i dostosować rehabilitację do każdego pacjenta. Ważne jest również, aby pacjent miał pozytywne nastawienie do ćwiczeń i był wytrwały. Kolano będzie w stanie powrócić do pełnej sprawności tylko dzięki regularnej rehabilitacji i dużemu samozaparciu.