Rezonans magnetyczny to bardzo dokładne i nowoczesne badanie, które pokazuje narządy wewnętrzne pacjenta w przekrojach na wszystkich płaszczyznach. Co to jest rezonans magnetyczny? Na czym polega rezonans magnetyczny? Jakie są możliwe wskazania do wykonania badania MRI i jak się do niego przygotować?

Rezonans magnetyczny - co to jest za badanie ?

Rezonans magnetyczny (MRI), wykorzystujący właściwości magnetyczne, które są obecne we wszystkich atomach, także tych znajdujących się w ludzkim ciele, to technika stosowana do badania stanu zdrowia organizmu. Potrzebne jest silne pole magnetyczne, a także fale radiowe i komputer konwertujący obraz. Istnieje wiele rodzajów magnesów, o różnej sile pola magnetycznego. Im silniejszy jest magnes, tym lepsze wyniki uzyskasz. Tylko instrumenty z silnym polem magnetycznym mogą być używane do spektroskopii lub badań funkcjonalnych, a także ultraszybkich badań naczyniowych. Aby system MRI dobrze odbierał sygnał z organizmu, musi być odizolowany od zewnętrznych fal elektromagnetycznych. Dlatego urządzenie MRI jest umieszczone w klatce Faradaya.

Rezonans magnetyczny - wskazania

Rezonans magnetyczny zapewnia doskonałe obrazy układu mięśniowo-szkieletowego, w szczególności kręgosłupa i jego okolic. MRI jest również przydatne w diagnostyce guzów i procesów zapalnych. MRI zapewnia bardzo wyraźny obraz naczyń krwionośnych, mięśnia sercowego i jam serca. Może wykryć rzeczy, których nie widzi promieniowanie rentgenowskie, jak np. szpik kostny.

Rezonans magnetyczny - na czym polega ?

Całkowita procedura może trwać od 10 do 30 minut lub nawet do 90 minut, w zależności od maszyny. Pacjent jest umieszczony w środku skanera MRI na wysuwanym biurku. Pacjent powinien mieć możliwość wygodnego leżenia, ponieważ musi pozostać nieruchomy, aby obraz nie został zniekształcony. W przypadku, gdy pacjent nie może leżeć spokojnie z powodu choroby, konieczne może być znieczulenie ogólne lub sedacja. Aby zwiększyć komfort, w tunelu zainstalowano dodatkowe oświetlenie i wentylację. Pacjent podczas przebywania wewnątrz magnesu może być zawsze w kontakcie z personelem (poprzez telewizor i mikrofon). Każde badanie MRI trwa od 3 do 10 minut. Pacjent będzie słyszał dźwięk, który przypomina wirowanie pralki. Na czas trwania badania pacjent może zostać wyposażony w słuchawki redukujące hałas. Stół przesuwa się automatycznie do właściwej pozycji, gdy potrzebne jest kilka obrazów. Pacjent nie porusza się jednak w ogóle.

Czy MRI jest bezpieczne?

Badanie jest bezbolesne i nie wywołuje żadnych reakcji biologicznych. Nie koliduje ani nie wchodzi w interakcje z aktualnie stosowanymi terapiami lekowymi. Po badaniu można prowadzić samochód. Na zdrowie badanego nie ma wpływu 20 000-krotnie silniejsze od ziemskiego pole magnetyczne. W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono kilka milionów testów bez żadnych skutków ubocznych. Lekarz musi zapytać pacjenta, czy przyjmuje leki przed i po rezonansie. Idąc na badanie najlepiej unikać stosowania lakieru do włosów i makijażu. Kosmetyki mogą zawierać cząsteczki metali.

Rezonans magnetyczny na czczo

Nie jest wymagana obecność na czczo. Należy ubrać się lekko, ponieważ w pomieszczeniach, w których przeprowadzane jest badanie, temperatura może sięgać nawet 26 stopni Celsjusza. Pacjenci nie powinni zdejmować ubrań, ale powinni usunąć wszelkie metalowe przedmioty (nawet wyjmowane protezy), ponieważ mogą one zakłócać powstawanie obrazu. Metalowe implanty powinny być omówione z lekarzem.