Neuropatia kompresyjna odnosi się do zaburzeń w przewodzeniu nerwów spowodowanych uciskiem wyrośli kostnych i ścięgien. Najczęstszym schorzeniem w kończynie górnej jest porażenie nerwu łokciowego. Powoduje ono mrowienie i drętwienie palców małego i serdecznego. Postępowanie zachowawcze jest pierwszym leczeniem neuropatii kompresyjnej nerwu łokciowego. Jeśli to się nie uda, lekarz może zalecić operację. Ten artykuł wyjaśni, co to jest zespół rowka nerwu łokciowego, przyczyny, objawy i jak go leczyć. Dowiesz się również o kanale Guyona, neuropatii, która dotyczy kończyny górnej.

Czym jest zespół rowka nerwu łokciowego?

Drugi najczęstszy rodzaj neuropatii uciskowej w kończynach górnych nazywany jest zespołem rowka nerwu łokciowego (tuż za zespołem cieśni nadgarstka). Stan ten powoduje ucisk neuronu łokciowego przez sąsiednie struktury. Powoduje to upośledzenie funkcji czuciowych i ruchowych w tkankach przez niego zaopatrywanych. Zapalenie stawu łokciowego objawia się najczęściej u mężczyzn w średnim wieku i starszych, ale może dotyczyć również osób młodszych i kobiet. Nadkłykieć przyśrodkowy (kości ramiennej) jest punktem odniesienia dla lokalizacji kompresyjnej nerwu łokciowego.

  • Dalej w dół ramienia, około 8-10 cm od nadkłykcia, mamy arkadę Struthersa. Zgrubienie w powięzi ramienia, które uciska nerw łokciowy.
  • Arkada Osborne'a odpowiada za ucisk znajdujący się w miejscu przyczepu mięśnia zginacza łokciowego do nadgarstka. Pasmo więzadłowe, które znajduje się pomiędzy głową kości ramiennej a głową kości łokciowej.
  • W rowku nerwu łokciowego kości ramiennej. Znajduje się ona na tylnej stronie nadkłykcia przyśrodkowego. Ucisk w tej lokalizacji prowadzi do zespołu kanału nerwu łokciowego.

Neuropatia uciskowa nerwu łokciowego - przyczyny

Przyczyną zespołu kanału łokciowego w dużej liczbie przypadków (od 30 do 50%) jest nieznana. Możemy określić podstawowe przyczyny tego schorzenia oraz czynniki predysponujące do zwiększenia prawdopodobieństwa jego wystąpienia. Poniżej wymieniono bezpośrednie przyczyny zapalenia stawu łokciowego:

  • Urazy mechaniczne stawu łokciowego, takie jak złamanie, zwichnięcie lub silne uderzenie w okolice rowka nerwu,
  • długotrwały ucisk na nerw może powodować długotrwały ucisk na nerw, np. praca przy komputerze, opieranie się na łokciu,
  • choroby układów mięśniowo-szkieletowych, np. choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne i inne formy zapalenia stawów,
  • obecność torbieli lub guzów w okolicy rowka nerwu łokciowego (gangliony, wargi).

Zespół rowka nerwu łokciowego objawia się także jako stan zapalny, wyrośla kostne, pogrubienie ścięgien, obrzęk tkanek. Jest to przyczyna podrażnienia nerwu łokciowego. Zapalenie stawu łokciowego to stan, który może być spowodowany przez cukrzycę i jest również możliwe powikłanie. Podwyższony poziom glukozy we krwi może spowodować uszkodzenie nerwu łokciowego, który jest czymś więcej niż tylko uciskiem.

Ucisk nerwu łokciowego - objawy

Porażenie nerwu łokciowego jest stanem, który powoduje objawy w rękach pacjentów, którzy go mają. Nerw łokciowy może być zarówno nerwem ruchowym, jak i czuciowym. Rozdziela się on na kilka gałęzi. Jedna unerwia mięśnie w dłoni, które umożliwiają ruch:

  • glistowate palców III i IV,
  • zginacz głęboki palców cz. łokciowa,
  • zginacz łokciowy nadgarstka,
  • mięśnie kłębika.

Jakie są objawy neuropatii uciskowej?

Należą do nich drętwienia i mrowienia w obrębie IV i V ręki. Są one trwałe i występują bez względu na porę. Możliwe jest jednak wystąpienie drętwienia nocnego poprzez utrzymywanie w pełni wyprostowanego łokcia podczas snu. Dolegliwość ta najczęściej wiąże się z bólem.